Řez živých plotů
Živý plot chrání naši zahradu před větrem, tlumí zvuky z okolí, poskytuje domov užitečným živočichům, ptákům a také vytváří soukromí, neboť nepropustí pohledy zvenčí.
Rozlišení živých plotů:
Podle termínu, provedení řezu nebo stříhaní rozdělujeme ploty na tvarované a volně rostoucí. V obou případech mohou být použity dřeviny listnaté opadavé a stálezelené nebo jehličnany stálezelené.
Proč provádíme řez živého plotu:
Střihem nutíme dřevinu ke stálému obrůstání a houstnutí. Také tím dochází k omlazení živého plotu a k udržení dlouhodobě zdravého vzhledu. Pokud řez několik let neprovádíme, začnou rostliny odspodu řídnout a v horní části vyrostou silné výhonky, které pak odstraníme pouze pilkou nebo speciálními nůžkami.
Řez volně rostoucího (netvarovaného) živého plotu:
Volně rostoucí živý plot stříháme jen minimálně. Cílem střihu je odstranění suchých větví a umírnění růstu nebo také omlazení, kdy prosvětlovacím řezem děláme místo mladým výhonům.
Keře, které kvetou na jaře na loňských výhonech, stříháme na jaře ihned po odkvětu. Přes léto mezitím narostou nové výhony s květními pupeny. Pokud bychom provedli řez na podzim, došlo by k odstranění květních pupenů a keře by na jaře nerozkvetly.
Keře, které kvetou na letošních výhonech, stříháme na jaře začátkem rašení, díky tomu budou rostliny bujně kvést a rozvětví se.
Řez tvarovaného (stříhaného) živého plotu:
Tento druh řezu provádíme již od výsadby, kdy především listnáče zkrátíme o polovinu. Tím dosáhneme rozvětvení již od země, které bude dostatečně husté. Tvar střihu musí být kónický – směrem nahoru se zužovat alespoň o 10%. Díky tomuto tvaru předcházíme škodám, které by mohl způsobit vítr nebo sníh. Tento typ živého plotu se sestřihuje dvakrát ročně – na jaře a v létě. Jaro je nejvhodnější termín, neboť je střih proveden ještě před rašením. Jestliže začne živý plot od zdola vyholovat, je nutné provést zmlazovací řez. Keře pak znovu obrostou.
Vhodné nástroje k řezu živého plotu:
Vhodné nářadí je nepostradatelné pro péči o živý plot. Použít můžeme různé druhy nářadí například mechanické nůžky, pákové nůžky, křovinořezy nebo elektrické a motorové zahradní nůžky (na větší plochy), které lze prodloužit pomocí teleskopických tyčí.