Jarní tipy
Jelikož nám letošní jaro znepříjemňuje vlna pandemie, máme pro vás pár příjemných tipů jak si zajistit vlastní zdroj vitamínů pro nadcházející období, zároveň se realizovat a tím si udržovat psychickou pohodu.
Květen je ideální měsíc pro výsadbu čehokoliv, neboť teploty jsou již na mnoha místech ustálené. My se zaměříme na osázení truhlíků, které využijete jistě jak na zahradě, tak i při pěstování na balkonech. Vzpomínáte si z dětství na krajíc chleba se sádlem posypaný silnou vrstvou pažitky? Či na vůni babiččina vývaru se zelenou petrželkou? Nebo bylinkového čaje při nachlazení? Už od pradávna se ví, že bylinky jsou nejvýznamnějším zdrojem přírodních léčiv a také zdrojem vitamínu C, obsahují vitamín B1, draslík, hořčík, či kyselinu listovou a jiné důležité látky pro naše tělo a imunitu.
Zde máte tři typy na různě kombinované truhlíky:
Bylinkový truhlík do pokrmů: Nádobu osázejte směsí bylinek jako je petržel, libeček, pažitka, majoránka, dobromysl, oregano, kopr. Bazalka je též skvělou bylinkou, jen je velmi citlivá na přemokření a sluneční úpal.
Bylinkový truhlík do nápojů: máta peprná, marocká, citronová či čokoládová, meduňka, šalvěj lékařská či ananasová, stévie, nebo citrónová tráva.
Truhlík s převislými jahodami: převislé jahody
Při výsadbě do nádob či truhlíků dopřejte bylinkám dostatečně prostoru, nezapomeňte na drenážní vrstvu ať už z kamínků, štěrku nebo keramzitu, vrstvu netkané propustné textilie a na závěr použijte kvalitní substrát pro výsadbu bylinek či jahod. Dbáme na správné umístění, nejlépe chráněné místo, s dostatkem světla a pravidelnou zálivku. Vyvarujeme se přemokření.
S touto trojicí truhlíků budete mít zajištěný částečný přísun vitamínů od jara do pozdního podzimu a jistě uspokojí kdejaký mlsný jazýček. Pokud vám zbyde čas i chuť můžete si vysít sladký hrášek, nebo vysadit předpěstované rajčata, papriky nebo šťavnaté okurky.
Rádi bychom vás vybídli při nákupu rostlin či sazenic o podporu zemědělců či jiných pěstitelů, pro které není letošní jaro vlivem okolností moc příznivé.